50 år i sadlen

50 år i sadlen

Det lokale cyklistforbund afholder general­forsamling – samt en fejring af 50 års medlemskab

NAVNE: Cyklistforbundet Brøndby & Hvidovre Afdeling afholder generalforsamling på tirsdag den 14. april på Byvej 56, men inden mødet er der fejring af den tidligere meget aktive for- og næstmand Finn Ivo Hellers 50 års medlemskab af Cyklistforbundet (1976-2026), hvor alle der har og har haft relationer til Finn er velkomne.

Finn vil udtrykke sin taknemmelighed for støtten og de gode oplevelser gennem 50 år med cykelsagen. Han byder fra kl. 18 på et let traktement med drikkevarer. Af hensyn til traktementet bedes man venligst tilmelde sig senest den 8. april via SMS 20 23 08 68 eller mail: heller8386@gmail.com

Et langt ”cykelliv”

Finn vil fortælle om et langt ”cykelliv” og valget af cyklen som primære transportmiddel.

De første cirka 20 år var Finn menigt medlem, men fra midten af 1990’erne var han initiativtager og meget aktiv med igangsætning og udførsel af mange lokale aktiviteter og arrangementer, som eks. “Cykeltrafik legedage”, “Alle Børn Cykler,” “Vi cykler til arbejde,” “Brug Benene til Bageren” og “Gør det selv cykelværksted med kurser” – ofte i samarbejde med Hvidovres borgmestre, politikere og embedsværket.

Han var drivkraften bag et langt og konstruktivt samarbejde med Vej & Park til forbedringer af de lokale cykeltrafikforhold samt repræsentant for Cyklistforbundet i Hvidovre Kommunes ”Det Grønne Råd” i knap 25 år.

Finn har i Brøndby & Hvidovre afdelingen været formand og næstformand, og var i mange år også medlem af Hovedbestyrelsen og varetog i en længere periode posten som landsnæstformand, hvor han var initiativtager til og deltog i mange forskellige landsdækkende aktiviteter.

Generalforsamlingen starter kl. ca. 20, hvor skal der vælges ny afdelingsformand som medlemmerne orienteres om i selve indkaldelsen.

 

Foto: Finn Ivo Heller

red
menu
menu