EN FORENINGSVISION FOR FÆLLESSKABET

EN FORENINGSVISION FOR FÆLLESSKABET

– foreninger uden medaljer, SKRIVER THOMAS MØLLER

LÆSERDEBAT: Hvidovre har stærke idrætsforeninger, og det er godt. Men fællesskab er mere end sport. Mange borgere mødes om sang, natur, kreativitet, fællesspisninger og frivilligt socialt arbejde – uden stopur og pointtavle. De fællesskaber fortjener en tydelig retning.

Det så vi søndag den 14. september 2025 til Fest i Bymidten: masser af foreninger og masser af glade mennesker. Jeg var selv med i flere roller – Natur og Ungdom – Det spiselige Hvidovre, Madbanken Hvidovre, Frivilligcenter Hvidovre og SF Hvidovre. Dage som den bygger bro mellem mennesker. Dem skal vi have flere af, og jeg stiller gerne op som frivillig igen.

I Frivilligcenter Hvidovre hjælper vi hver dag foreninger med opstart, kurser, rådgivning og udlån af lokaler – og vi driver større indsatser som Seniormessen og ungeaktiviteter. Det mindsker ensomhed, styrker trivsel og gør det let at være med uanset tempo og talent. Vi har en ny samarbejdsaftale med Hvidovre Kommune, som løber til og med 2026. Den aftale er en stærk ramme, og jeg håber på – og inviterer til – et endnu tættere, tillidsfuldt samarbejde med forvaltningen, så vi sammen kan flytte endnu mere for de fællesskaber, der ikke jagter medaljer.

Min retning er enkel: Hvidovre skal have en foreningsvision for de foreninger, hvor målet er mennesker frem for medaljer. Det handler om at sikre gode og tilgængelige mødesteder i hele byen, gøre det enkelt at starte og drive forening med let adgang til råd, værktøjer og mindre tilskud – og give de brede fællesskaber mere synlighed, blandt andet gennem flere samlende begivenheder som Fest i Bymidten. Der er plads til både løbesko og kaffekopper i samme kommune.

Jeg stiller op til kommunalbestyrelsen for SF den 18. november 2025. Bliver jeg valgt, vil jeg arbejde hårdt for netop de mål: flere egnede steder at være, stærkere støtte til de brede, ikke-konkurrerende fællesskaber og et tæt samarbejde mellem forvaltningen og Frivilligcenteret – til gavn for hele Hvidovre.

 

Med venlig hilsen

Thomas Møller

 Formand for Frivilligcenter Hvidovre Kandidat til
kommunalbestyrelsen for SF

 

menu
menu