Flere voksne i børnehøjde

Flere voksne i børnehøjde

- et vigtigt skridt for vores børn i Hvidovre, skriver AMANDA IRINA LARSEN:

LÆSERDEBAT: Jeg har boet i Hvidovre hele mit liv. Som barn gik jeg i børnehuset Willer, og jeg kan stadig huske, hvor meget det betød, at pædagogerne havde tid til os. Der var altid en voksen, der kunne hjælpe, lytte eller sætte en leg i gang. Det skabte tryghed og det gjorde en kæmpe forskel.

 Derfor bliver jeg så glad for, at regeringen nu tager skridt til at sikre flere voksne i vores daginstitutioner. For mig betyder det også meget personligt, det er ikke bare politik. For nyligt er jeg nemlig blevet mor til en lille dreng, som næste år skal starte i institution her i byen hvor jeg selv er opvokset. Og jeg ønsker at ham og alle børnene i Hvidovre møder voksne, der har tid, overskud og faglighed til at give dem den bedste start på livet.

 Pædagoger spiller en kæmpe rolle i børns udvikling. De er ikke bare omsorgspersoner. De er også dem, der giver børnene sociale kompetencer, styrker deres sprog og lærer dem at være en del af fællesskabet. Når normeringerne er for pressede, går det ud over både børnene og medarbejderne.

 Derfor er det så vigtigt at vi får flere voksne i vores institutioner. Det er helt afgørende for at skabe trygge rammer, hvor alle børn kan trives og det er også en investering i vores fælles fremtid. For de børn, der leger i dag, er de unge, vi sender videre i uddannelse og job i morgen.

 Jeg håber, at vi her i Hvidovre kan gå forrest i at sikre, at de gode intentioner fra Christiansborg bliver til reel forandring i vores daginstitutioner. Det fortjener både børnene, forældrene og medarbejderne.

 Amanda Irina Larsen

Kommunalbestyrelsesmedlem Socialdemokratiet

menu
menu