Hvidovrekirkerne byder ind til pinsefest!

ARRANGEMENT: Pinse er kirkens fødselsdag og Helligåndens fest. Her fejrer vi, at Helligånden kom til verden og skabte tro, håb og fællesskab blandt mennesker. I den anledning inviterer Hvidovres fire folkekirker til pinsegudstjeneste i Avedøre Kirke søndag den 8. juni under temaet ”HÅB!”.
Traditionen tro samarbejder Hvidovre Kirke, Avedøre Kirke, Strandmarkskirken og Risbjerg Kirke om afholdelsen af gudstjenesten, og kirkernes præster, organister, korsangere, kordegne, kirketjenere og kulturmedarbejdere vil således gøre deres ypperste for at dagen bliver så festlig som muligt.
Gudstjenesten begynder kl. 11, men man er velkommen til et rundstykke og en kop kaffe fra kl. 10. Efter gudstjenesten vil der også være lidt at spise og drikke.
Mens vi spiser, vil vi sammen bidrage til kirkernes fællesmalerier, hvor alle har mulighed for at give deres bud på, hvad ”håb” er for en størrelse, lyder det fra kirkerne, der opfordrer alle til at komme og være med til at fejre pinsen!
Det er gratis at deltage og tilmelding er ikke nødvendig.
Foto: Helligånden symboliseres ofte med en due, især i kunsten. Foto: Pixabay