LAD OS BYGGE SKÆVT!

LAD OS BYGGE SKÆVT!

Af JEPPE ASK TOFTESKOV

LÆSERDEBAT: At have et sted at kalde hjem er essentielt for et trygt liv. Et stabilt ståsted i ens liv, på trods af de udfordringer, livet ellers giver, er noget som vi ofte kan tage for givet. Men for nogle af vores medborgere kan dette være en uopnåelig drøm.

For personer som i årevis har gået fra herberg til gaden til herberg, er der behov for tilbud der kan give dem denne følelse af hjem. Og alt for ofte passer tilbuddene ikke til behovet. Udfordringerne for denne gruppe borgere er store, og derfor passer almindelige boligformer ikke ind. Derfor skal vi lave skæve boliger.

Skæve boliger er boligtyper, som typisk er små, og hvor der tilknyttes social støtte. På den måde kan en indflytning blive overskueligt og hjælpen tæt på, for personer som har brug for det.

Det er virkelig vigtigt, at vi som kommune og fællesskab skaber den plads som skæve boliger kræver. Derfor ønsker vi i SF Hvidovre at afsætte penge i årets budget til at lave skæve boliger, så vi kan lave nogle skæve hjem til dem der har brug for det.

Og mest af alt skaber den rummelighed det kræves at have plads til alle vores medborgere, uanset hvordan de har behov for at bo. Fordi det handler om værdighed, tryghed og fællesskab, også for dem, der alt for ofte bliver glemt i den offentlige debat.

Jeppe Ask Tofteskov

Kandidat til kommunalvalget for SF Hvidovre

 

menu
menu