Landspolitikerne må handle nu
Ugens kommentar af Niels Erik Madsen
KOMMENTAR: Det er paradoksalt, at danske virksomheder hindres i at dele grøn energi, selvom de ønsker at fremme den grønne omstilling. Dette skader både konkurrenceevnen og Danmarks bæredygtige ambitioner.
Den nydannede Alliancen for Energifællesskaber i Danske Erhvervsområder (AEDE) arbejder for at ændre denne lovgivning, der aktuelt udelukker store virksomheder fra energifællesskaber. På Avedøre Holme har 22 virksomheder vist, at de kan producere 97 % af deres strøm med vedvarende energi, men lovgivningen forhindrer dem i at dele denne energi.
AEDE, støttet af flere kommuner og organisationer, baserer sig på fire principper for en mere retfærdig energipolitik. Det er på tide, at lovgivningen ændres, så virksomheder kan deltage i energifællesskaber. Dette vil fremme den grønne omstilling og styrke konkurrenceevnen.
