Løsningen holdes inden for afsat budget

Løsningen holdes inden for afsat budget

RETTELSE: I sidste uges Hvidovre Avis kunne man under overskriften ”500.000 kr. til helhedsplan” læse om Kommunalbestyrelsens beslutning vedrørende Kometen.
Der havde beklageligvis indsneget sig en fejl i det kommunale referat.

  • Der blev ikke truffet beslutning om at bruge 500.000 kr. på en helhedsplan, der skal skabe bedre sammenhæng imellem sal (Kometen), bibliotek og café.
  • Kommunalbestyrelsen besluttede at følge indstillingen fra fagudvalgene og Økonomiudvalget om at etablere bedre adgang til det eksisterende handicaptoilet i Kometens stueplan med automatisk døråbning og – lukning. En løsning, der kan holdes inden for det afsatte budget på 350.000 kr. Desuden besluttede Kommunalbestyrelsen, at spørgsmålet om en helhedsplan til en halv mio. kr. skulle indgå i budgetforhandlingerne, lyder det fra kommunen.

 

menu
menu