Sønderkærskolen får sit gamle navn – og sit gamle skilt – tilbage

Sønderkærskolen får sit gamle navn – og sit gamle skilt – tilbage

Det gamle skilt er tilbage – og med det et stykke af Hvidovres sjæl

NYHEDER: Det er ikke hver dag, at en skole får sit gamle navn tilbage – og endnu sjældnere, at det gamle skilt dukker op efter 13 år i gemmerne. Men på Sønderkærskolen er der netop sket begge dele.

Det gamle, ikoniske skilt, der engang prydede Sønderkærskolen, blev i 2012 pakket væk og glemt på Materielgården. Men nu er det fundet frem, renoveret af teknisk serviceleder Ole Olsen, og sat i en ny, smuk ramme lavet af et smedefirma. Så nu kan alle igen læse det velkendte navn: Sønderkærskolen.

Et navn med historie

Skolen har haft mange navne gennem tiden: Først Kettevejs­skolen, så Sønderkærskolen, derefter Sønderkærbygningen, Heldagsskolen – og nu, fra 1. august 2025, er det igen Sønderkærskolen. ”Kært barn har mange navne,” som man siger, og det passer godt på denne skole, der har en helt særlig plads i Hvidovres hjerte.

Sønderkærskolen fejrede sidste år 100-års jubilæum. Bygningen blev rejst i en tid, hvor Hvidovre forvandlede sig fra en lille landsby til den moderne forstad, vi kender i dag. Her fik de nye familier, der flyttede ind i de små lysthuse, ikke bare tag over hovedet, men også en skole til deres børn.

I dag er Sønderkærskolen en specialskole for normaltbegavede børn, der har brug for lidt ekstra opmærksomhed eller støtte. Her undervises der i alle fag, og der er både SFO og klub tilknyttet. Skolen samarbejder tæt med børnefamilieafdelingen, PPR og de almene skoler, så hvert barn får den bedste start på livet.

Da Sønderkærskolen lukkede som almindelig folkeskole efter 88 år, kunne mange have troet, at bygningen ville stå tom. Men i dag er den mere levende end nogensinde: Børn, lærere, foreninger og Hvidovre Musik- og Billedskole fylder lokalerne med liv, lærdom og glæde hver eneste dag. 

Foto: Ledelse og teknisk service personale foran det flotte ”nye” skilt.

 

 

red
menu
menu