Spændende valg er i vente

Spændende valg er i vente

Ugens kommentar af Niels Erik Madsen

KOMMENTAR: I dag er der kun 140 dage til at vi vælgere i Hvidovre skal vurdere om vores kommunalpolitikere har gjort det godt, nogenlunde eller skidt i den forløbne 4 års periode.

Kommunalvalget tirsdag den 18. november 2025 imødeses forståeligt nok med endnu større spænding end tidligere, fordi en helt ny koalition, bestående af fem partier og lister, fandt sammen, og tog magten og ikke mindst borgmesterposten fra Socialdemokratiet, der havde regeret Hvidovre i 96 år.

Opgøret med A-dominansen blev af mange kaldt for et uharmonisk og udygtigt politisk sammenrend.

Hvordan har det så udmøntet sig, reelt set? På plussiden må det nok medgives den valgte SF-borgmester Anders Wolf Andresen at han har varetaget den vanskelige linedans ganske godt. På trods af store forskelligheder både partimæssige og vel også i åndsfællesskabet, har der ikke været voldsom „slinger i valsen“.

Det må også godskrives den konservative gruppe, at man har været samarbejdsvillige, og ikke været for dominerende, og det på trods af de ved sidste valg havde stor fermgang og blev næststørste parti efter socialdemokraterne. C fik ca. 4.000 stemmer og SF 3.800.

Fra socialdemokraterne har man naturligvis i den forløbne periode haft adskillige kritiske indslag, men partiets nye borgmesterkandidat Anders Liltorp har tilsyneladende været indstillet på at søge et fremtidigt „samarbejdshold“, så angrebene har ikke haft karakter af det revolveragtige. Han skal også finde nye veje for at tilbageerobre noget af en A-styring i byrådet, for det tidligere samvirke med DF gav jo store stemmetab til begge partier ved sidste valg.

Et andet stort spørgsmål bliver nok, hvor megen indflydelse landpolitikken får på kommunalvalget? SF og konservative høster lige nu profit ved at holde sig uden for regeringsmagten, men noget tyder på, at den regering er ved at komme over trængselsperioden, og at flere vælgere foretrækker den sikkerhed Mette Frederiksens regering er garanti for.

Der er over 40.000 stemmeberettigede i Hvidovre, og ca. 25.000 afgav stemme ved sidste valg, hvor stemmeprocenten nåede næste 61%.

nem
menu
menu