Tekniske spørgsmål årsag til udsættelse

Tekniske spørgsmål årsag til udsættelse

Derfor er beslutning om lokalplan for Svend Aagesens Allé udsat

NYHEDER: Mens borgerne ved Svend Aagesens Alle formentlig holder vejret frem til der er afklaring på, om lokalplanen for området i sin nuværende form stemmes igennem, har Hvidovre Avis spurgt udvalgsformand for By- og Planudvalget, Søren Friis Trebbien, hvad udvalgsbehandlingen egentlig betød.

Der er en del borgere fra Sv. Aagesens Alle-området, der har henvendt sig til os for at høre, hvad det dækker over. Kan du som formand for udvalget fortælle Hvidovre Avis, hvad der ligger bag „procedureforslaget“?

– Med procedureforslag menes, at udvalget havde nogle tekniske spørgsmål, der ikke kunne besvares på mødet, de skal belyses, og derfor blev et overvejede flertal enige om, at udsætte en beslutning, siger Søren Friis Trebbien.

Det var C, F, A og H, der stemte for det såkaldte procedureforslag. Æ stemte imod.

 

red
menu
menu