En dag med loppefund, mad og markedsliv

En dag med loppefund, mad og markedsliv

Loppemarked i Hvidovre C:

ARRANGEMENT: På lørdag den 30. maj kl. 11-16 inviterer Hvidovre C til et hyggeligt udendørs loppemarked ved ankomsten fra Hvidovrevej. Her kan du gøre et godt fund, nyde street food, få ansigtsmaling til børnene og opleve den gode markedstemning.

Et marked for alle

Op mod 25 private stande vil byde på alt fra tøj, legetøj og boligting til bøger og andre genbrugsfund. Det bliver en dag med loppeguld, lækker mad fra Burger Biksen og Dalle Valle, gratis ansigtsmaling til børnene kl. 13-15 og forhåbentlig også lidt musik på pladsen.

– Det er gratis at gå på opdagelse, og alle er velkomne, lyder invitationen.

Har du lyst til at sælge?

Har du skabe, kælder eller børneværelse, der trænger til en udluftning? Så kan du booke en standplads til 150 kr. (ca. 2 x 3 meter). Du medbringer selv bord, stativ eller andet setup, og det er vigtigt, at det er private personer, der sælger ting, de selv har haft glæde af – ikke professionelle boder.

Standpladser bookes på forhånd via Billetto (først til mølle). Eventet aflyses ved seriøst regnvejr dagen inden – i så fald refunderes standpladsgebyret.

– Vi vil skabe mere liv ude foran centeret, og et loppemarked føles som en fin måde at gøre det på. Her kan man komme forbi for at gøre et fund, få noget godt at spise, lade børnene få malet en sommerfugl på kinden – og måske blive hængende lidt længere end planlagt, forklarer arrangørerne.

 

 

red
menu
menu