Endnu et hændelse for lokalt pizzeria
Brand i Botan Pizzeria:
NYHEDER: Natten til onsdag den 6. maj 2026 blev der klokken 02.37 meldt om en bygningsbrand i facaden på Botan Pizzeria på Gammel Køge Landevej. Ifølge Hovedstadens Beredskab var branden under kontrol, da de ankom til stedet. Det er endnu uvist, hvad der forårsagede branden, eller om den er mistænkelig.
Endnu en hændelse for Botan Pizzeria
Botan Pizzeria har i forvejen været i mediernes søgelys, efter at der den 9. april 2026 blev affyret skud mod lokalet. Politiet har endnu ikke bekræftet, om der er en forbindelse mellem de to hændelser, eller om der er indledt en fælles efterforskning.
Der er endnu ikke oplyst omfanget af brandskaderne, eller om der er kommet personer til skade i forbindelse med branden. Facaden på bygningen er dog tydeligt røgskadet, som billeder fra stedet viser.
Politiet har endnu ikke svaret
Redaktionen har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Københavns Vestegns Politi. Redaktionen stillede blandt andet spørgsmål om: Formodninger om brandens årsag og om den er mistænkelig, eventuel forbindelse til skyderiet i april, ustrækningen af skaderne og eventuelle personskader samt politets handlinger på skadestedet, herunder indsamling af beviser.
Politiet har ikke svaret inden redaktionens deadline.
Det forventes, at politiet vil komme med en udtalelse i løbet af de kommende dage. Indtil da spekuleres der blandt lokale beboere og forretningsdrivende om, hvorvidt der er en sammenhæng mellem branden og det tidligere skyderi.
red
