Farvel til lokal idrætslegende
Arne Rømer er død:
DØDSFALD: Arne Rømer, en kendt idrætsmand, leder, træner, center- og halinspektør, samt ikke mindst igangsætter, er ikke mere. Han sov ind på valgdagen sidste tirsdag den 24 marts, i en alder af 85 år.
Arne Rømer huskes uden tvivl af mange som en del af trioen ”de tre drenge” med afdøde Per Arild og Kurt Petersen, så en epoke er med Arnes bortgang nu slut.
De var især aktive indenfor håndbolden i HIF, hvor de efter karrieren bl.a. etablerede ”Ungdomsvennerne”, og senere den stadig populære forening ”Senioridræt” i Dansborghallen.
Blandt andre initiativer, tog trioen også fat i en helt ny sportsgren, da de sammen startede Hvidovre Isstok Club i Frihedens Idrætscenter, og deltog i VM i udlandet, ligesom de arrangerede det store EM-stævne i Hvidovre.
Arne Rømers håndboldkarriere spændte over flere klubber, Ajax, Viben og HIF, ligesom han var træner i bl.a. Freja og Schneekloth.
Arne Rømer vil også blive husket som en meget kompetent leder af Hvidovre Motionscenter på stadion i 10 år, og senere som inspektør i ca. 17 år i det nye Avedøre Idrætscenter.
Fra 1962 til 1988 havde han – sammen med sin hustru Anni og deres tre børn – deres hjem i Hvidovre, men opfyldte derefter en drøm om at ”flytte til en gård på landet” – det blev til Endeslev på Stevns, og sluttelig Hårlev, hvor mange nød godt af deres gæstfrihed..
Arne Rømer vil blive savnet af mange. Medfølelsen samler sig dog selvsagt mest omkring den store familie med hustruen Anni, de tre børn Lene, Flemming og Kirsten, samt seks børnebørn og oldebørn.
m