Flere i Hvidovre kan få ret til tidlig pension med nyt udspil
Forslaget indebærer blandt andet et loft på 66 år
NYHEDER: 45 procent af de 50-54-årige i Hvidovre Kommune vil få ret til tidlig pension, hvis Socialdemokratiets nye forslag om en udvidet Arne-pension bliver til virkelighed. Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det svarer til 1.590 personer i den aktuelle aldersgruppe, der potentielt kan trække sig tidligere tilbage.
Næsten en fordobling
Med de nuværende regler vil kun 19 procent – eller 690 personer – opnå retten til tidlig pension. Forslaget indebærer blandt andet et loft på 66 år for, hvornår man kan gå på Arne-pension, samt en forlængelse af den periode, man kan modtage pensionen.
Lokal forskel
Analysen viser store forskelle mellem kommunerne. I Hedensted Kommune vil hele 61 procent af de 50-54-årige få ret til tidlig pension, mens tallet i Gentofte Kommune kun er 24 procent. Forskellene afspejler blandt andet uddannelsesmønstre og arbejdsmarkedstilknytning, forklarer chefanalytiker Kristoffer Lind Glavind fra AE.
Hvad betyder det for Hvidovre?
I Hvidovre ligger andelen på landsgennemsnittet, men det betyder stadig, at næsten hver anden 50-54-årig i kommunen kan få mulighed for at gå på pension tidligere end i dag. Det kan få betydning for både arbejdsmarkedet og den enkeltes livsplanlægning.
Arne-pensionen er en ordning, der giver mulighed for at gå på pension før folkepensionsalderen, hvis man har haft et langt og hårdt arbejdsliv. Socialdemokratiets forslag skal nu forhandles i Folketinget.
Kilde: Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE)
red
