Fora Hvidovre fejrer 50 år med åbent hus
Jubilæum markeres mandag den 15. juni med workshops, fællesskab og reception
NAVNE: Aftenskolen Fora Hvidovre kan i år fejre 50-års jubilæum, og det bliver markeret mandag den 15. juni med et åbent arrangement, hvor alle interesserede inviteres indenfor på en af de lokationer, hvor Fora Hvidovre tilbyder undervisning – Strandmarkens Fritidscenter.
Fra kl. 15.30 til 18.00 kan gæsterne opleve og afprøve forskellige aktiviteter, som normalt udbydes på aftenskolehold hos Fora Hvidovre. Der vil være en række workshops i løbet af eftermiddagen, så besøgende kan få et indblik i aftenskolens tilbud og møde nogle af de mennesker, der står bag undervisningen. Se programmet på Fora Hvidovres hjemmeside hvidovre.fora.dk/
Kl. 18 afsluttes arrangementet med en reception, hvor der serveres snacks og lidt at drikke.
Fællesskab gennem årtier
Fora Hvidovre blev oprindeligt grundlagt som Frit Oplysningsforbund – FO og har gennem årene skiftet navn flere gange. Men formålet har været det samme: at skabe undervisning, oplevelser og fællesskab for borgere i Hvidovre.
En af de personer, der har været med helt fra begyndelsen, er Flemming Thøgersen. Han var med til at starte aftenskolen og er i dag fortsat medlem af bestyrelsen i Fora Hvidovre.
– Folkeoplysning er lige så aktuel i dag, som den var for 50 år siden. Behovet for at lære, mødes og være en del af et fællesskab er ikke blevet mindre – tværtimod, siger Flemming Thøgersen.
– Jubilæumsdagen skal både markere de første 50 år og samtidig vise, hvad aftenskolen også i dag kan tilbyde lokalområdet. Arrangementet er åbent for alle, der har lyst til at kigge forbi og få et indblik i Fora Hvidovres aktiviteter, siger Susanne Wad Leth, formand Fora Hvidovre.
Foto: Keramik er et af de mange kreative fag, som deltagerne kan møde hos Fora Hvidovre.
red
