Modsvar fra kvinden, der lever i en anden verden

CHARLOTTE MUNCH med svar til Keld Broksø
LÆSERDEBAT: Jeg kan forstå, at jeg har fået ødelagt påskehumøret hos journalist og forfatter Keld Broksø, der i et indlæg bragt i avisen onsdag den 16. april stiller spørgsmålstegn ved, om jeg – med mine holdninger – lever på den samme planet, som jer andre. Det kan jeg heldigvis forsikre læseren om, at jeg skam gør.
Anledningen er en klumme, som jeg skrev i avisen omhandlende den kvindelige værnepligt og min modstand mod den. Keld Broksø nævner først om fremmest, at jeg hænger min modstand på ét enkelt argument – nemlig at der ikke findes en militærfaglig anbefaling, og at forsvarschefen ikke skal underkaste kvindelig værnepligt en sådan vurdering, da det vil trække beslutningerne i langdrag.
Men Forsvarskommandoen har netop lavet en analyse, der ikke er mere end et år gammel, hvor den direkte anbefaler en både længere og udvidet værnepligt – men IKKE anbefaler en værnepligt for kvinder. Så er det altså en åben dør, Keld Broksø sparker ind. Analysen foreligger allerede.
Derudover spørger Keld Broksø retorisk, hvorvidt jeg er imod ligestilling. Og hvor det er da fantastisk, at man som kvinde i 2025 stadig kan få at vide af en mand, hvordan ligestilling hænger sammen. Heldigvis har mit standpunkt lige præcis nul og niks at gøre med ligestilling.
Når jeg er imod kvindelig værnepligt, så har det intet at gøre med, at kvinder ikke kan være dygtige soldater. De er glimrende soldater, og derfor er det rigtig godt, at vi har kvindelig værneret. Så kan alle de kvinder, der gerne vil i militæret, komme derind. Men vi skal ikke tvinge kvinderne derind.
Man kan omvendt spørge, hvad argumentet for kvindelig værnepligt skulle være? Der er heldigvis rigtig mange unge, der gerne vil i militæret, og derfor har det i nyere tid ikke været et problem at fylde årgange ud med frivillige. Jeg tror heller ikke, vi i nær fremtid får behov for at tvinge unge i værnepligten, men hvis det behov opstår, så er de mandlige årgange længe store nok.
Og så er der jo de ting, vi bare er uenige om. Jeg mener simpelthen ikke, at Forsvaret skal være en kønspolitisk kampplads. Den kampplads gør sig rigeligt fint i de kunstneriske kredse og på KU. Forsvaret handler om at forsvare Danmark, og der har kønspolitik intet at gøre.
Derudover bruger Keld Broksø i sit indlæg som argument for den kvindelige værnepligt, at ”mændene nu skal op i omdrejninger” – men det kommer mændene altså ikke af at kvinder tvinges i militæret. Der kan man da tale om at blande pærer og bananer.
Det er godt med debat i avisspalterne – men lad os holde en tone, så alle får lyst til at deltage. Og så vil jeg ønske en god påske til jer alle sammen.
Charlotte Munch,
udenrigsordfører hos Danmarksdemokraterne