Over 300 fastelavnsboller
Festlig stemning i Frihedens Butikscenter
EFTEROMTALE: I lørdags blev torvet i Frihedens Butikscenter fyldt med glade børn og voksne til årets fastelavnsfest. Arrangementet samlede familier fra hele området til en formiddag med tøndeslagning, udklædninger og fællesskab.

Der blev spist over 300 fastelavnsboller og drukket mindst lige så meget kakaomælk, mens både børn og voksne mødte op i fantasifulde kostumer.
Prisen for bedste voksenudklædning gik til en kreativ kylling, mens tre børn blev kåret for deres flotte kostumer som ulv, klovn og saks.
– Det er fantastisk at opleve den store opbakning og den gode stemning. Der var mange mennesker, men alle bidrog til ro og orden, og det gjorde dagen til en rigtig succes, siger arrangørerne fra Frihedens Butikscenter.
Centret takker alle deltagere for at bakke op om lokale aktiviteter og ser allerede frem til næste arrangement
red