Politik i vintergyset
UGENS KOMMENTAR af Niels Erik Madsen
KOMMENTAR: Så fik vi også prøvet det! En februar måned, der har været præget af bidende kulde med frostgrader, og ikke mindst kraftige vinde fra øst. Vel har frostgraderne ikke været ”sibiriske”, men man har følt det sådan.
Den smukke hvide sne, vi havde i starten, er blevet hård, nærmest frosset til is, så det har været svært at vise børnene, hvordan vi i ”gamle dage” byggede mægtige snehuler og store snemænd.
Men trods det usædvanlige kolde gys lige nu, kan vi ikke sammenligne det med de vejrmæssige katastrofer, vi via TV, konfronteres med fra udlandet.
Her er det vel nok typisk dansk, at der nu rettes en strøm af kritik mod myndighederne for manglende rydning af veje, cykelstier og fortove og selvsagt også af den minimale saltning på isglatte steder.
Kritikerne argumenterer med at myndighederne har været adviseret i god tid af vejrprognoser i TV. Men at beredskabet skulle have være af så store dimensioner, har ingen vel kunnet forestille sig?.
At man nu også hist og her forsøger at gøre det til en politisk sag – måske endda et valgoplæg – er dog urimeligt, for det har jo været lige galt i alle kommuner og egne af landet,
Så lad os bare udtrykke lidt glæde over at vi i vinteren 2026 ikke fik ”indian summer” herhjemme.
m