– VI VIL GERNE HAVE SVAR PÅ FIRE SPØRGSMÅL

– VI VIL GERNE HAVE SVAR PÅ FIRE SPØRGSMÅL

Åbent brev til de politiske partier i Hvidovre Kommune. RISBJERGGAARD GRUPPEN vedrørende klare og ens regler for det frivillige arbejde i Hvidovre Kommune

LÆSERDEBAT: Kære medlemmer af Kommunalbestyrelsen og formænd for de politiske partier i Hvidovre.

Efter snart fire års frivilligt kulturelt arbejde har Risbjerggaard Gruppen et behov for en politisk afklaring af følgende spørgsmål:

Skal det fortsat reelt være muligt for foreninger omkostningsfrit at booke lokaler til selvstændige arrangementer i Kulturhus Risbjerggaard?

Vil I arbejde for, at der skabes ens og klare regler for det frivillige arbejde i overensstemmelse med lovgivningens krav om lighed og saglighed i offentlig forvaltning?

Vil I arbejde for, at foreninger får mulighed for at opkræve indtægter til dækning af faktiske udgifter?

Hvordan kan vi sikre, at foreninger og brugergrupper får den nødvendige hjælp, herunder teknisk bistand til egne arrangementer på Kulturhus Risbjerggaard? (ligesom i Kometen)

Vi håber på en politisk stillingtagen og et svar fra jer på vores fire spørgsmål.

Begrundelsen for vores fire spørgsmål

Da Kulturhus Risbjerggaard blev indviet den 9. september 2022 under sloganet ”DIT, MIT og VORES”, blev borgerne inviteret til at være medskabere af husets indhold. Kommunalbestyrelsen besluttede at nedsætte et brugerfællesskab, og borgere blev inviteret til kreativ brainstorm. Der blev afsat 5.000 kr. pr, arrangement til underskudsdækning af borgerdrevne arrangementer. Det blev begyndelsen på etableringen af Risbjerggaard Gruppen.

Siden da har vi arbejdet frivilligt for at skabe liv, kultur og fællesskab i Hvidovre. Vi afholder åbne møder cirka 10 gange årligt, arrangerer større fællesskabsbegivenheder som Fest i Bymidten, arrangeret musikarrangementer, sangaftener, og vi arbejder for flere hverdagsarrangementer – borgernes dagligstue. Vi har planer om gennemførelse af aktiviteter målrettet unge og temaarrangementer om kultur, historie og samfundsforhold – herunder aktuelt Grønlands kultur.

Siden december 2024 har vi imidlertid været i en uafklaret situation. Vi afventer fortsat et klart svar på vores muligheder for at booke lokaler til selvstændige

arrangementer samt på spørgsmålet om, hvorvidt vi må opkræve entreindtægter til dækning af faktiske udgifter. Forvaltningen har senest meddelt, at en endelig afklaring må afvente ansættelse af jurister. Vi har således befundet os i et limbo i over 15 måneder.

Forvaltningen henviser til kommunalfuldmagten og derudover til interne retningslinjer ”almen praksis”, som vi ikke må få indsigt i. Det er ikke korrekt, at kommunalfuldmagten generelt forbyder foreninger at opkræve entreindtægter til dækning af udgifter. Samtidig oplever vi, at andre foreninger gives mulighed herfor.

Vi har derfor ansøgt om godkendelse som folkeoplysende forening. Vores aktiviteter understøtter Folkeoplysningslovens §1 om at fremme folkeoplysning, demokratisk dannelse og aktivt medborgerskab gennem fællesskabsskabende aktiviteter. Alligevel vil forvaltningen ikke umiddelbart godkende os, hvilket de ellers er bemyndiget til. Vi kan ikke få en begrundelse for, hvorfor forvaltningen ikke ønsker at benytte deres bemyndigelse hertil i vores sag. De henviser til at de vil udarbejde en indstilling til Folkeoplysningsudvalget. Vi må heller ikke få aktindsigt i forvaltningens indstilling til udvalget.

Vi håber på et snarligt svar på vores fire spørgsmål.

Vedtaget på generalforsamlingen den 26. marts 2026

Med venlig hilsen

Risbjerggaard Gruppen

John Stahlschmidt Møller Formand

 

menu
menu